Pracownicy Grupy Energa sadzili drzewa i krzewy na terenie domów dziecka w Człuchowie i Łasinie. To placówki objęte programem społecznym Domy Dobrej Energii. Akcja odbyła się w ramach wolontariatu pracowniczego i wsparła projekt „Dbamy o Ziemię”.
Akcja nasadzania drzew i krzewów przy Domach Dobrej Energii odbyła się już po raz trzeci. W ubiegłym roku zieleń przez wolontariuszy Energi nasadzana była przy domach dziecka w Elblągu i Grudziądzu. Przed każdą z takich akcji start-up społeczny Dotlenieni.org wspiera Energę przy odpowiednim doborze roślin dopasowanych do gleby i warunków na danym terenie.
Celem projektu „Dbamy o Ziemię” jest edukacja ekologiczna, zaangażowanie w życie i potrzeby lokalnej społeczności oraz tworzenie przestrzeni zielonych. A przy okazji integracja pracowników Grupy, którzy wykazują się niezwykle dużym zaangażowaniem w wolontariat o charakterze społecznym czy ekologicznym.
Ekologiczna edukacja
W projekcie „Dbamy o Ziemię” wzięli udział również podopieczni placówek – pomagali w sadzeniu roślin, których rozwój będą mogli w kolejnych latach obserwować. Akcji towarzyszyły także warsztaty ekologiczne, dzięki którym najmłodsi poznali tajemnice przyrody i ogrodów znajdujących się przy domach, w których mieszkają. Edukatorzy z Dotlenieni.org wraz z pracownikami Energi opowiadali im o odpowiedzialności za swoje otoczenie, o tym, dlaczego dbanie o zieleń wokół nas jest tak istotne i co jej zawdzięczamy. W ramach projektu placówkom opiekuńczym zostały przekazane narzędzia ogrodnicze, aby podopieczni wraz z opiekunami mogli pielęgnować nowe nasadzenia.
Podczas warsztatów najmłodsi tworzyli także budki lęgowe dla ptaków i domki dla owadów, które zawieszone na terenie ogródków będą przyciągały do zazielenionej przestrzeni nowych mieszkańców. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę o informacje dotyczące poszczególnych gatunków, ich występowania oraz zwyczajów.
– Dzieci z naszych placówek otrzymały od pracowników Energi kolejny piękny prezent. I nie mówię tylko o roślinach czy narzędziach ogrodniczych, ale o czasie, jaki został im poświęcony. Wspólne sadzenie i warsztaty to dla nich niezwykle cenna energia, z której może zakiełkować z czasem poczucie własnej wartości, zainteresowanie środowiskiem czy nowa pasja – mówi Izabela Przanowska, dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Nr 3 w Łasinie.
Domy Dobrej Energii
Domy Dobrej Energii to program, dzięki któremu na dachach placówek opiekuńczo-wychowawczych montowane są panele fotowoltaiczne. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć wydatki na energię elektryczną. Dodatkowo podopieczni placówek objętych programem uczestniczą w licznych warsztatach, turnusach wytchnieniowych czy projekcie Paczki Dobrej Energii.
Do programu przystąpiło już osiemnaście placówek, siedemnaście w Polsce, jedna w Sudanie Południowym. Jeszcze w tym roku dołączą kolejne.
Program Domy Dobrej Energii realizowany jest przez Energę SA, Energę Obrót oraz Fundację Energa.
Źródło: media.energa.pl